• 07:30 - 18:00 Pazartesi - Cuma
 • 0546 118 18 78
 • Yenikent Mahallesi 9121. Sokak Marka Kent Sitesi Kızıltepe

Ayakkabı ve Çorap Giymek için İpuçları

Ayakkabı ve çorapları bağımsız olarak giymek, hem çocuklar hem de ebeveynleri için (genellikle sinir bozucu) bir geçiş törenidir. Sadece kişisel bakım becerilerinde ortaya çıkan bağımsızlığa işaret etmekle kalmaz, aynı zamanda daha karmaşık kişisel bakım ve oyun becerilerinin planlanması ve sıralanması için temel sağlar. Bağımsız olarak gerçekleştirildikleri veya bir yetişkini taklit ederek gerçekleştirildikleri öz bakım becerileri, çocukların görev performansını planlamanın ve sıralamanın temellerini nasıl öğrendiğidir (hareket veya sıralı görev performansı olabilir).

Bazı şeyler çocuklar için ayakkabı ve çorap giymeyi/çıkarmayı zorlaştırabilir: nesneleri manipüle etmek için zayıf parmak gücü, ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelmek için sırayı düzenleyememeleri için planlama ve sıralamada zorluk ve gelişmeye karşı sınırlı ilgi. kişisel bakım görevlerinde bağımsızlık.

Zorluklar ne olursa olsun, bu ipuçları evinizi biraz kalp ağrısından kurtarabilir. Haydi ne düşündüğünü söyle.

Çocukların ayakkabı giyip çıkarma konusunda ustalaşmalarına yardımcı olacak ipuçları şunları içerir:

Hazırlık

 • Büyük Çoraplar : Manipüle etmek için daha erken olduğundan, gerekenden biraz daha büyük veya daha esnek çoraplar kullanın.
   
 • Renkli topuklar: Topuğun nereye gitmesi gerektiğine dair görsel ipucu sağlamak için (genellikle doğru olması en zor kısım) diğer topuğun renginden farklı olan çoraplar kullanın.
   
 • Cırt cırtlı Ayakkabılar: Bağcıklı veya tokalı olmayan, cırt cırtlı veya esnek ayakkabılar kullanın.
   
 • Duruş Desteği: Çocuğu bir odanın köşesine yerleştirin veya desteklere sıkıştırın, böylece kendilerini dik tutmak için bir elini kullanmak yerine, görevi yapmak için yalnızca bir elini bırakmak yerine, HER İKİ eli de serbest olacak şekilde konumlandırın. Bu pozisyon aynı zamanda çocuğun, görevi çok daha zorlaştıran yere yaslanmak için bükülmek yerine, ayakkabı giymek için ayağının önünde oturmasını sağlar.

 

Ayakkabılar ve çoraplar için önerilen sıralama:

 • Önce ayakkabıyı çıkarmayı öğrenin (teknik ayakkabı tipine göre değişiklik gösterecektir)
   
 • O zaman çorapları çıkarmayı öğren. Ayak parmaklarını çekmek işe yaramazsa, başparmaklarınızı çorabın içine sokun ve ardından önce topuğa doğru çekin.
 

Ayakkabı ve çoraplar için önerilen sıralama:

 • Birincisi: Çorabın doğru şekilde döndürüldüğünden emin olarak, çorapları uca doğru büzün ve çocuğun ayak parmaklarına yerleştirin. Çocuktan topuğa doğru çekmesini isteyin, renkli topuğun kabaca doğru yerde olduğunu görerek ayak bileğinin üzerine kadar çekin. Aynı anda iki elini kullandıklarından emin olun.
   
 • Sonraki Adım: Çorabı çocuğun önünde, renkli topuğu aşağıda veya çorabın kalın kısmının altında olacak şekilde yere yatırın. Çocuğu, renkli topuğu doğru yere alabilmesi için çorabı ayak parmaklarına ve sonra ayak bileğine kadar çekmeye teşvik edin. Ancak bundan sonra bileğin üzerinden çekmeye devam edin. Çoraplar zaten ayak bileğinin üzerindeyken çocukların topuğu yeniden ayarlaması çok daha zordur.
WhatsApp