• 07:30 - 18:00 Pazartesi - Cuma
  • 0546 118 18 78
  • Yenikent Mahallesi 9121. Sokak Marka Kent Sitesi Kızıltepe

İkinci Alt Evre (3-6 yaş)

Üç yaşından altı yaşına kadar olan dönemin, çocuğun herhangi bir karakter bozukluğunun düzeltilebilmesi açısından önemli olduğunu düşünür. Ona göre, bu dönemdeki çocuğun, karakterinin gelişmesine yapıcı faaliyetler aracılığıyla yardım edilebilir. Öyleyse üç yaşından altı yaşına kadar olan dönem, bireyin gelişiminin temelinin hazırlanmasına olanak sağlamasından dolayı oldukça kritik bir dönemdir

Montessori, üç ile altı yaş arası evreyi hassas dönem olarak adlandırır. Ona göre, önceki dönemde kendilerini keşfeden çocuklar, bu dönemde davranışlarının etkili olduğunu ve bazı şeyleri değiştirdiklerini fark ederler. Artık çevrelerindekilere ilgi duymaya başladıklarından sürekli soru sorar ve isteklerde bulunmaya başlarlar. Bu dönemde yer alan bütün çocuklar, herhangi bir şeye kısa bir süreyle sınırlı olsa da olağanüstü bir konsantrasyon sergilerler. Montessori, bu kadar büyük bir konsantrasyonla yapılan faaliyeti ‘önemli işler zamanı’ olarak adlandırır.

Bu dönemde bütün çocuklar alıştırmalara karşı olağanüstü bir konsantrasyon sergilerler.
Bu nedenle çocuğa verilen eğitim, karakter kökünü canlı tutmaya yönelik olmalıdır. Böyle bir eğitim de ancak çocuğun özgürce hareket edebileceği ve nesnelerle doğrudan ilişki kurabileceği bir ortamda mümkündür.

WhatsApp